Jakie krzesło ergonomiczne wybrać?

Na rynku istnieje wiele modeli krzeseł biurowych. W sklepach można znaleźć podstawowe krzesła biurowe od 200 zł, jak i wysokiej klasy krzesła ergonomiczne, które kosztują nawet 5 tys. zł. Każde krzesło biurowe jest unikalne pod względem stylu, funkcjonalności i rozmiaru .

Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednie krzesło ergonomiczne dla Ciebie lub Twojej firmy.

Wbrew powszechnej opinii jest to bardzo ważna sprawa. Pozycja siedząca jest najbardziej szkodliwa dla naszych kręgosłupów i jest najczęściej spotykana. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego krzesła biurowego.

Sprawdź również nasz artykuł Ergonomiczne krzesła biurowe - czym się charakteryzują?

Przy zakupie fotela biurowego często kierujemy się ceną i wyglądem. Wybieramy obrotowy fotel biurowy, który jest niedrogi i który będzie dobrze wyglądał w naszym biurze, domowym gabinecie czy innej przestrzeni. Jest to ogromny błąd. Wygląd krzesła biurowego nie jest najważniejszy.

Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze ergonomicznego krzesła

Zanim zdecydujemy się na krzesło, warto pamiętać o następującej zasadzie:

"NIE KAŻDE DOBRE KRZESŁO BIUROWE SPRAWDZI SIĘ W MOIM PRZYPADKU".

Po pierwsze, upewnij się, że zmierzysz wymiary każdego krzesła biurowego, które zamierzasz modelować.

Ta informacja powinna być pierwszą rzeczą, której szukasz w opisie krzesła. Dlaczego. Ponieważ krzesła biurowe występują w różnych rozmiarach, duże krzesło może nie być odpowiednie dla osoby o niskiej posturze, a małe dla kogoś bardzo wysokiego. Zwróć uwagę na następujące elementy:

  • Zakres regulacji wysokości siedziska - powinien być taki, aby stopy były wygodnie na ziemi, a kolana pod kątem 90 stopni lub mniejszym. Wyjątkiem są foteliki Kulik System. W tych fotelach można zamontować podnośniki siedziska w różnych rozmiarach w zależności od wzrostu klienta.
  • Głębokość siedziska - Siedzisko nie powinno być większe niż długość ud, łącznie z pośladkami. Będzie ono szczypać nasze kolana lub utrudniać zsunięcie się na koniec siedziska i oparcie się o nie. Nawet najbardziej ergonomiczne oparcia krzeseł nie będą w takiej sytuacji wygodne. Problem nie będzie istniał w drugą stronę, chyba że siedzisko będzie zbyt krótkie. Wystarczy, aby siedzisko podpierało nogi na około 2/3 długości. Zapewnia to odpowiednie podparcie i komfort. W najlepszych ergonomicznych fotelach i krzesłach można regulować głębokość siedziska, aby dopasować je do swojego ciała. Dzięki temu można dopasować głębokość siedziska do swoich potrzeb, co sprawia, że mają one większe możliwości adaptacyjne.
  • Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli z zagłówkiem. Zagłówek krzesła nie powinien znajdować się poniżej łopatek (zbyt niskie lub zbyt wysokie oparcie), ani na wysokości głowy (zbyt wysokie lub zbyt niskie oparcie). Jeśli masz ergonomiczne krzesło z oparciem, upewnij się, że możesz z niego korzystać. Nie powinno ono przeszkadzać, a zapewnić wsparcie dla Twojego odcinka szyjnego. Wysokość oparcia jest najważniejszym czynnikiem określającym poziom komfortu siedzenia/krzesła bez zagłówka. Zazwyczaj wyższe oparcie powoduje lepszą jakość siedzenia.

Po drugie, poznaj cechy danego fotela ergonomicznego.

Ważny jest wygląd wizualny i nowoczesne kształty. Nie daj się zwieść "kosmicznym" krzesłom biurowym z "ergonomią", ale prawie bez regulacji, które są sprzedawane przez wielu producentów i sprzedawców. Poniżej znajduje się lista funkcji, które są dostępne w różnych krzesłach biurowych, począwszy od najbardziej podstawowych do bardziej zaawansowanych modeli.

  1. Regulacja wysokości siedziska - Minimalny wymóg dla każdego krzesła biurowego.
  2. Drugą podstawową i najczęściej spotykaną funkcją jest regulacja kąta nachylenia oparcia. Sprawa nie jest tak prosta jak w punkcie 1. Kąt pochylenia oparcia można regulować w prawie wszystkich fotelach biurowych. Jednak w tych najtańszych, o bardzo podstawowych mechanizmach, można zablokować oparcie bardziej w pionie lub zwolnić blokadę, aby przejść w tryb bujania. Tryb ten pozwala na odchylanie się oparcia wraz z siedziskiem (na sztywno lub kubełkowo). W fotelach biurowych wyższej klasy kąt pochylenia oparcia można zablokować w wielu pozycjach (co najmniej czterech). Oparcie można też ustawić tak, aby było bardziej do przodu niż do pionu. Oparcie będzie podpierać plecy i chronić je nawet wtedy, gdy siedzimy na lekkim pochyleniu.
  3. Każde ergonomiczne krzesło powinno mieć regulowane podparcie lędźwi. Powinno być ono widoczne i wyraźnie zaznaczone. Dobrym pomysłem jest również kontuar regulowany w pionie. Pozwala to na dopasowanie wysokości krzesła do ciała użytkownika. Krzesła ergonomiczne oferują również możliwość regulacji głębokości podparcia, co jest udogodnieniem.
  4. Regulacja pionowa całego oparcia - to rozwiązanie jest nieco lepsze od punktu nr 3. Dzięki temu można regulować wysokość zarówno podparcia lędźwiowego, jak i całego oparcia. Funkcja ta jest szczególnie ważna dla osób wysokich. Dzięki niej możesz dostosować wysokość oparcia tak, aby kończyło się ono jak najwyżej. Dzięki temu uzyskasz lepszy komfort siedzenia.
  5. Mechanizm synchroniczny - Występuje tylko w krzesłach ergonomicznych z wyższej półki, bardziej zaawansowanych. Mechanizm ten występuje w krzesłach, które zmieniają kąt nachylenia oparcia. W mniejszym stopniu zmienia się jednak kąt nachylenia siedziska (zazwyczaj jest to mniej lub więcej 2). To rozwiązanie jest świetne niezależnie od aktualnej pozycji siedzącej. W pozycji mocno odchylonej przód siedziska lekko się unosi, co zabezpiecza użytkownika przed zsunięciem się. W pozycji maksymalnie pochylonej do przodu przód siedziska przesuwa się lekko w dół. Dzięki temu możemy zachować odpowiedni kąt między nogami, tułowiem i kręgosłupem. Nadal pozostaje wystarczająco dużo miejsca na brzuch. Takie ułożenie siedziska pomaga również utrzymać prawidłowy kształt i obciążenie kręgosłupa w pozycji siedzącej. Mechanizm synchroniczny oferuje możliwość siedzenia z odblokowaną blokadą oparcia, które przemieszcza się za plecami. Możesz dostosować siłę sprężyny oparcia do swojej wagi.
  6. Możliwość regulacji głębokości siedziska - Ta funkcja jest dostępna w krzesłach ergonomicznych z wyższej półki. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, ponieważ pozwala na regulację odległości (dystansu) między oparciem a ciałem użytkownika. Osoby szczuplejsze, lub posiadające mniej ciała w pośladkach czy lędźwiach, powinny przesunąć siedzisko bliżej oparcia, aby podeprzeć plecy i nie pozostawiać przestrzeni pomiędzy placami a oparciem. Osoby o większej budowie ciała powinny odsunąć siedzisko od oparcia, aby nie czuły się ograniczone w siedzeniu. Regulacja ta jest bardzo prosta i zwykle działa (w zależności od modelu) w zakresie 5-6 cm.
  7. Funkcja ta jest stosowana w zaawansowanych krzesłach ergonomicznych. Funkcja ta poprawia pozycję siedzącą użytkownika, gdy pochyla się on do przodu (np. podczas pisania na klawiaturze, pisania na papierze lub czytania. Funkcja umożliwia ustawienie krzesła ergonomicznego w pozycji pochylonej do przodu, tak jak użytkownik. Pozycja siedząca na krześle jest ustabilizowana, a plecy są podparte. Jest to przeciwieństwo normalnej postawy, która obciążałaby kręgosłup szyjny i lędźwiowy.

Zasadą jest, że im więcej funkcji spełnia krzesło biurowe, tym jest lepsze.

Przykłady ergonomicznych krzeseł, które można wykorzystać do wszystkich funkcji:

Fotel Veris

Veris to ergonomiczny fotel polskiej marki Profim. Model ten występuje w wersji z zagłówkiem oraz z wybraną opcją regulacji głębokości siedziska. Zapewnia maksymalny komfort i przyjemność z siedzenia. Wykonany jest również z najlepszych materiałów i komponentów. Veris to bez wątpienia fotel biurowy klasy premium.

Fotel Skill

Ergonomiczny fotel biurowy Skill dostępny jest również w ofercie polskiej marki BGroup (dawniej Bakun). Dostępnych jest wiele funkcji, w tym regulowany zagłówek, podparcie lędźwiowe oraz zmienna regulacja głębokości i wysokości całego oparcia. Fotel ten dostępny jest w wersji S22. To świetny zestaw za bardzo rozsądną cenę. Fotele Skill dostępne są w opcji z oparciem tapicerowanym lub siatkowym. Korpus fotela może być wykonany w kolorze czarnym lub białym.

Po trzecie, zwróć uwagę na konstrukcję i linię ergonomicznego fotela.

Przyjrzyj się kształtom krzesła.

  • Kształt i kontur oparcia. Jeśli jest ono bardzo wyraziste, to znaczy, że jest to dobry pomysł.
  • Kształt siedziska: Najlepiej, aby siedzisko było zaokrąglone z przodu. Jest to mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie uciskać nasze kolana. Inną opcją jest delikatne podwyższenie w tylnej części siedziska. Pozwala to na lepsze ułożenie miednicy i pośladków z kręgosłupem oraz zmniejsza obciążenie odcinka lędźwiowego.
  • Zagłówek - Zapewnia wsparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Najlepiej, jeśli ma możliwość regulacji. Można go dostosować do swojego wzrostu. Zagłówek jest tylko dodatkiem. Zagłówek jest rzadko używany - może 5-10 minut na godzinę siedzenia. Niestety, większość ludzi ma tendencję do lekkiego pochylania się, więc zagłówek nie jest używany. Jeśli masz fundusze, rozważ zakup krzesła z podparciem lędźwiowym. Pomoże to zmniejszyć zmęczenie szyi i stres. Jeśli szukasz oszczędności na ergonomicznym krześle, lepiej kupić krzesło, które ma więcej funkcji i lepszy mechanizm. Zagłówek to jedyna rzecz, która kosztuje mniej.

Po czwarte, podłokietniki.

Podłokietniki fotela biurowego to inny temat. Jednak musimy z nich korzystać przez cały czas. Nie mają znaczenia, jeśli ich nie używamy, ponieważ mamy tendencję do trzymania przedramion na blacie biurka. Możesz też sprawdzić, czy zmieszczą się pod biurkiem. Jeśli planujemy korzystać z podłokietników, warto poszukać regulowanego fotela biurowego. Podłokietniki każdego ergonomicznego fotela biurowego powinny mieć przynajmniej regulację "góra-dół". Bardziej zaawansowane są tzw. podłokietniki 3D i 4D, które można regulować w wielu płaszczyznach. Mogą być regulowane w pionie, a także posiadać regulację "przód-tył", przód-tył oraz tzw" "nakładki obrotowe", które umożliwiają obracanie się podłokietników do wewnątrz i na zewnątrz. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna. Dlaczego? Proszę przyjrzeć się swoim dłoniom podczas pisania na klawiaturze. Jak ułożone są przedramiona? Do wewnątrz, lekko skośnie do blatu biurka, a nie prostopadle. W ten sam sposób możesz ustawić obrotowe podłokietniki. Dzięki temu podeprzesz zarówno łokcie, jak i całe przedramiona.

Jeśli zwrócisz uwagę i będziesz w pełni świadomy wszystkich opisanych powyżej aspektów, prawdopodobnie dokonasz świetnego wyboru ergonomicznego fotela biurowego.

Autor

Redakcja "Fotele do biura"

- foteledobiura.pl