Jak wybrać odpowiedni dla siebie podnóżek do biurka?

Choć podnóżki biurowe nie są tak popularne jak ergonomiczne krzesła obrotowe w Stanach Zjednoczonych, stają się coraz bardziej popularne. Jeśli jednak masz inny wzrost (średni wzrost mężczyzn w Polsce wynosi 177,3 cm, a kobiet 164,6 cm) lub cierpisz na choroby układu krążenia, krzesło nie wystarczy, aby stworzyć wygodne stanowisko pracy, które będzie zarówno komfortowe, jak i nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie. Każdy, kto spędza dużo czasu za biurkiem, powinien rozważyć podnóżek biurowy. Dlaczego warto i jak wybrać odpowiedni dla siebie podnóżek do biurka?

Podnóżek - Najlepszy motywator dla kręgosłupa

Łatwo znaleźć informacje na temat najlepszej postawy, jaką należy stosować podczas pracy przy komputerze (można je również uzyskać na wszelkich szkoleniach BHP), ale nie każdy poświęca czas na dbanie o swoje biurko. Jeśli zignorujemy zalecenia ortopedów, specjalistów od medycyny pracy i BHP, szybko doświadczymy przeciążenia i bólu, który może utrudniać wielogodzinną pracę.

Podnóżek, który jest najmniejszym elementem na wyposażeniu stanowiska pracy, może posłużyć do tego, aby zachęcić nasze kręgosłupy do jak najszybszego przyjęcia najbardziej prawidłowej postawy. W jaki sposób jest to możliwe?

Prawidłowe ułożenie stóp na podnóżku (płaskie, spoczywające stopy na podłożu) wpływa pozytywnie na postawę całego ciała i wymusza ułożenie kręgosłupa w pozycji siedzącej. Podnóżek biurowy posiada lekko pochyloną platformę, która pozwala nam na oparcie stóp. Zmienia to ustawienie naszych nóg i kąt nachylenia miednicy względem kręgosłupa. Pochyla się lekko do przodu, powodując lekkie wypuklenie pośladków, a także zwiększa głębokość łuku lędźwiowego. Pozycja ta ma ten pozytywny efekt, że zmniejsza tendencję do garbienia się, powodując tzw. "okrągłe plecy", czyli pochylanie się do przodu.

Do czego odnosi się prawy podnóżek?

Prawy podnóżek musi spełniać wymagania Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory. Jest on dostosowany do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb.

Zgodność z Rozporządzeniem

  • Jeżeli wysokość krzesła jest zbyt duża, aby pracownik mógł oprzeć stopy na podłodze, należy dodać do stanowiska pracy podnóżek.
  • Kąt nachylenia podnóżka powinien wynosić od 0 do 15 stopni. Jego wysokość powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z cech antropometrycznych pracownika.
  • Powierzchnia podnóżka nie powinna być śliska, a sam podnóżek nie powinien ślizgać się po podłożu.

Przepisy te znajdują się w dodatku zatytułowanym "Minimalne wymagania w zakresie higieny pracy i ergonomii, jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitor".

Co to oznacza? Oznacza to, że podnóżek jest dostosowany do naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Uwzględnia on nasze cechy antropometryczne (wymiary ciała i rozciągłość kończyn dolnych i górnych, pole dobrego widzenia itp.) Warto przypomnieć, że stanowisko pracy bez podnóżka jest nie tylko nieprzyjazne dla osób o wzroście mniejszym niż 150 cm lub większym niż 190 cm, ale może mieć również negatywny wpływ na zdrowie i komfort pracy.

Na jakie jeszcze cechy warto zwrócić uwagę w podnóżku?

Skoro znamy już standardy, jakie musi spełniać podnóżek biurowy, czas wymienić udogodnienia, które czynią go jeszcze bardziej użytecznym. Wśród tych udogodnień należy wymienić:

  • Możliwość regulacji kąta nachylenia poza granicą 15deg. Istnieją podnóżki, które mają zakres regulacji nawet do 35deg. Są one polecane osobom, które są bardzo wysokie. Wygodniej jest im zmieścić nogi pod biurkiem, a dzięki dużej regulacji mogą wysunąć stopy bardziej do przodu.
  • Powierzchnia podnóżka może być podzielona na dwie platformy. Kąt nachylenia każdej platformy można regulować niezależnie. Dzięki temu każda stopa może być poruszana niezależnie, a naprzemienne ruchy stóp pozwalają na poruszanie nogami bez konieczności wstawania od biurka.
  • Powierzchnię podnóżka można wyposażyć w podkładki sensoryczne lub wałki masujące. Jest to szczególnie polecane dla osób, które mają problemy z krążeniem. Jeśli podnóżek posiada dwie niezależne platformy i podkładki/rolki to jest to najlepszy wybór dla osób ze skłonnością do zakrzepów krwi lub żylaków.
  • Możesz ogrzewać lub chłodzić stopy dzięki funkcji ogrzewania i chłodzenia podnóżka. Aby korzystać z podnóżka, należy go podłączyć do prądu. Przewód zasilający jest dołączony do podnóżka.

Wiesz już, jak wybrać najlepszy podnóżek biurowy. Tą wiedzą możesz się podzielić! Ten niewielki gadżet biurowy może mieć ogromny wpływ na komfort pracy osoby, która spędza dużo czasu w pozycji siedzącej. Po nabraniu wprawy w posługiwaniu się podnóżkiem biurowym, możliwe jest korzystanie z podobnego w domu lub na kanapie.

Autor

Redakcja "Fotele do biura"

- foteledobiura.pl