Ergonomiczne krzesło biurowe - praca biurowa bez bólu pleców

Siedzenie to najbardziej wymagająca pozycja, jaką możemy przyjąć podczas pracy biurowej. Gdy weźmiemy pod uwagę, że 1/3 naszego życia spędzamy w pracy, a wielu z nas zrezygnowało z codziennej mobilności (np. spotkanie z klientem lub kontrahentem w terenie), zdajemy sobie sprawę, że większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. To może prowadzić do bólu pleców. Nasze kości nie są zaprojektowane do siedzenia przez dłuższy czas. Praca za biurkiem w końcu doprowadzi do bólu kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych.

Prawidłowa pozycja za biurkiem

Oto zasady, których należy przestrzegać podczas pracy w środowisku biurowym:

  • Twój tułów powinien być prosty. Nie należy się odchylać ani zginać na krześle biurowym.
  • Idealny kształt pleców ma być zgodny z naturalnym ułożeniem kręgosłupa. Oznacza to, że tułów powinien być lekko wysunięty do przodu, a odcinek lędźwiowy powinien być ułożony z lekkim łukiem. Wsparciem w tym zakresie może być wyprofilowane oparcie ergonomicznego krzesła biurowego.
  • Głowa powinna być utrzymywana w jednej linii z ciałem i nie wysuwana do przodu.

UWAGA: Takie ułożenie głowy i tułowia, pleców i lędźwi powoduje naturalne ciągnięcie do lekkiego wciągnięcia brzucha. Dzięki temu napięcie jego mięśni utrzymuje się na stałym poziomie.

Także:

  • Twoje stopy powinny być symetrycznie ustawione na podłodze.
  • Aby zapewnić lekkie przednie pochylenie miednicy, linia kolan powinna być nieco niższa niż linia bioder.

Nawet jeśli siedzimy w pracy na wygodnym krześle, warto wstać i się rozciągnąć. Jeśli siedzimy zbyt długo, nasze kręgosłupy szyjne i piersiowe mogą się napinać. Te bóle głowy są często związane z niskim ciśnieniem krwi. Możemy wtedy sięgnąć po kolejną filiżankę kawy, aby rozładować napięcie.

Prawidłowa pozycja ciała i ergonomiczne krzesło biurowe

Ergonomiczny fotel biurowy pozwala na przyjęcie prawidłowej pozycji ciała przy biurku. Łatwo to zrobić dzięki zastosowaniu wielu mechanizmów, które umożliwiają ruch jego elementów. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że tak zaprojektowany fotel wchodzi w bezpośrednią interakcję z ruchami użytkownika podczas siedzenia. Dostosowuje położenie poszczególnych elementów do aktualnej pozycji użytkownika i jego wagi (lub wzrostu).

Ergonomiczna konstrukcja krzesła wymusza na nas przyjęcie prawidłowej postawy ciała (np. Profil oparcia krzesła ergonomicznego jest tak zaprojektowany, aby odcinek lędźwiowy był odpowiednio podparty. Pozwala nam na regulację wszystkich jego ruchomych elementów w celu dostosowania do naszych indywidualnych potrzeb, takich jak wysokość/głębokość siedziska, kąt nachylenia zagłówka, podłokietników, czy kąt nachylenia oparcia.

Ergonomiczny fotel biurowy to konieczność dla pracownika, który spędza długie godziny w pozycji siedzącej. Dzięki niemu uniknie on bólu pleców i innych chorób zwyrodnieniowych. Możliwe jest stworzenie takiego stanowiska pracy biurowej, które nie będzie powodowało bólu pleców i innych problemów.

Co zrobić, jeśli ktoś już ma ból pleców od wszystkich poprzednich stanowisk pracy?

Ergonomiczne krzesło biurowe o właściwościach rehabilitacyjnych 

Ergonomiczne krzesło biurowe o właściwościach rehabilitacyjnych może pomóc w walce z wadami postawy i schorzeniami kręgosłupa. Eliminują również ból związany z długotrwałym siedzeniem w nieprawidłowej pozycji. Krzesła te są odpowiednie dla osób o normalnej budowie ciała, ale także dla tych o wyższych lub cięższych niż przeciętne sylwetkach.

Fotele rehabilitacyjne zawierają system podparcia kręgosłupa szyjnego i/lub piersiowego, a także lędźwiowego. Siedzisko jest regulowane do wzrostu użytkownika - podnośniki siedziska można dopasować do wzrostu użytkownika. - zawiera system wentylacji narządów miednicy, a także system odciążenia kręgosłupa.

Należy pamiętać, że nie wszystkie schorzenia kręgosłupa mogą być leczone za pomocą biurowego fotela rehabilitacyjnego. Do takich schorzeń należą skoliozy patologiczne oraz skoliozy strukturalne trzeciego stopnia. Wykluczają one również powiększoną lordozę lędźwiową i zniesioną piersiową. Ważne jest, aby wybrać ergonomiczny fotel do biurka, który ma odpowiednie parametry. Pozwoli to na zmniejszenie dolegliwości bólowych wynikających z długotrwałego siedzenia. Nieergonomiczne krzesła biurowe mogą być przyczyną tych i innych problemów z kręgosłupem przez wiele lat. Warto poszukać fizjoterapii i rehabilitacji, jeśli się pojawią. Warto również przeorganizować swoje stanowisko pracy przed powrotem do pracy.

Autor

Redakcja "Fotele do biura"

- foteledobiura.pl