Dlaczego warto mieć podnóżek biurowy?

Podnóżek do biura to ważny element ergonomicznego wyposażenia miejsca pracy, który często jest pomijany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami można zażądać od pracodawcy tego udogodnienia. W załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe znajduje się zapis, który mówi: "Na wniosek pracownika, a także w przypadku, gdy wysokość lub krzesło uniemożliwia pracownikowi postawienie stopy płasko na podłodze, stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek". Ten drobiazg jest funkcjonalny i użyteczny.

Jak prawidłowo ułożyć nogi podczas pracy przy komputerze

Nawet u osób, które od lat pracują w pozycji siedzącej, nawyk prawidłowego siedzenia za biurkiem nie jest powszechny. Ortopedzi radzą, by zadbać o to, by praca była efektywna, bez bólu i przeciążeń.

  • Cała stopa przylega do podłoża.
  • Linia bioder znajduje się poniżej kolan.
  • Kąt między kolanami powinien wynosić 90 stopni lub nieco mniej.

Jeśli biurko i krzesło nie są dostosowane do naszego wzrostu, a także jeśli nie mają podnóżka lub możliwości regulacji, trudno jest przyjąć taką pozycję. Staramy się znaleźć wygodną pozycję układając nasze ciało tak, aby nie dokuczały nam odczucia napięcia czy bólu. Prowadzi nas to do następujących błędów:

  • Umieszczenie nogi nad drugą nogą
  • Połóż się na pięcie i podwiń nogę na siedzeniu krzesła.
  • Palce stóp połóż na ziemi.
  • Jeśli używasz krzesła, które nie ma podłokietników, możesz nadal siedzieć z ramieniem.

W tych błędnych pozycjach możliwa jest chwilowa ulga. Odciążamy jedne partie mięśni na rzecz innych. Dzięki temu szybko uznajemy daną sytuację za dobrą dla naszego organizmu i nie szukamy innego rozwiązania, dopóki nie poczujemy powrotu bólu.

Kto powinien być odpowiedzialny za wybór odpowiedniego podnóżka biurowego?

Nietypowy wzrost jest największą przeszkodą w znalezieniu idealnej pozycji ciała za biurkiem. Średni wzrost Polaków to 177,3 cm dla mężczyzn i 164,6 cm dla kobiet. Meble biurowe nie uwzględniają potrzeb osób, które są bardzo niskie (poniżej 160 cm), lub bardzo wysokie (powyżej190 cm). Osoby te powinny uważać, aby nie przyjmować nienaturalnych i nieładnych pozycji na krześle. Może to szybko doprowadzić do błędnego koła.

Osoby mające problemy z układem krążenia (zespół ciężkich nóg, ciągłe zimne stopy, ryzyko zakrzepów krwi, żylaki, ciężkie stopy) również powinny rozważyć zakup podnóżka. Podnóżek, który posiada wypustki sensoryczne pozwala na masowanie stóp podczas długotrwałego siedzenia. Ten model podnóżka to także świetny pomysł, ponieważ składa się z dwóch oddzielnych elementów, podobnych do pedałów w samochodzie. Dzięki temu można naprzemiennie poruszać stopami i nie trzeba wstawać od biurka. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają skłonność do zakrzepów krwi.

Co się stanie, jeśli położysz stopy na podnóżku, a potem je opuścisz?

Możesz być pewien, że masz właściwą postawę na krześle, używając dobrze dobranego biurowego podnóżka.

  • Miednica przechyla się lekko do przodu.
  • Pośladki będą się delikatnie poruszać.
  • Wgłębienie (lordoza), w łuku lędźwiowym Twojego kręgosłupa zwiększa się.
  • Mocniej opieramy się plecami o oparcie krzesła biurowego.
  • Mamy tendencję do pochylania się do przodu i mniej się garbimy.

Wreszcie następuje moment, w którym zapominamy o naszym ciele: możemy skupić się tylko na pracy intelektualnej.

Jakie standardy powinien spełniać podnóżek biurowy?

Ustawodawca określa normy, jakie musi spełniać ergonomiczny podnóżek biurowy. Powinien on:

  • Umożliwić stopom oparcie się w płaskiej, wygodnej pozycji.
  • Posiadać kąt nachylenia pomiędzy 0deg a 15deg.
  • Posiadać wysokość odpowiednią do cech antropometrycznych użytkownika (wymiary ciała i zasięg kończyn górnych i dolnych, zasięg pola dobrego widzenia itp.) Użytkownik.
  • Posiadać powierzchnię antypoślizgową
  • Zalecane są stopki antypoślizgowe. Podnóżek nie powinien dotykać podłogi podczas użytkowania.

Na rynku dostępne są podnóżki, które mają większy kąt nachylenia (do 35deg). Jest to świetne rozwiązanie dla osób wysokich, które z trudem mieszczą nogi pod biurkiem. Mogą one wysunąć nogi do przodu, dzięki czemu jest im wygodniej i mają lepszy przepływ krwi.

Podnóżek do biura to ważny element wyposażenia. Podnóżek o większym kącie nachylenia może służyć nam do podpierania się podczas odpoczynku na kanapie. Nie trudno zauważyć, że siedzenie to dobry sposób na relaks. Choć podnóżek może zmniejszyć ryzyko zdrowotne związane z takim trybem życia, nie jest w stanie zastąpić regularnych ćwiczeń. Po długim dniu w pracy możemy uaktywnić wszystkie nasze mięśnie i złagodzić wszelkie bóle.

Autor

Redakcja "Fotele do biura"

- foteledobiura.pl